

W ostatnim czasie inżynierowie serwisu GRUPY WOLFF otrzymali zgłoszenie na telefon alarmowy o zadziałaniu systemu tłumienia i odsprzęgania wybuchu w jednym z zakładów energetycznych. Do aktywacji doszło w obrębie zespołu młynowego. Po 4 godzinach grupa serwisowa była już na miejscu i rozpoczęła analizę zaistniałych zdarzeń.
W porozumieniu z klientem natychmiast podjęto prace mające na celu przywrócenie sprawności układu tłumienia i odsprzęgania wybuchu. Serwisanci wymienili wszystkie butle oraz przeprowadzili testy sprawności układu. Po około 6 godzinach układ mielenia był gotowy do ponownego włączenia.


Dane z czujnika dynamicznego wzrostu ciśnienia typu MEX3.2HT
W ramach podjętych działań grupa serwisowa sprawdziła komorę mielenia, gdzie wciąż zalegał rozżarzony węgiel. Następnie przeprowadzono odczyt danych z zamontowanego na młynie czujnika dynamicznego wzrostu ciśnienia (patrz wykres powyżej). Okazało się, iż zmiana ciśnienia w czasie była zgodna z charakterystyką wybuchową mielonego produktu (obszar na wykresie ograniczony czerwonymi liniami). W efekcie aktywowane zostały butle z czynnikiem tłumiącym nie dopuszczając tym samym do niebezpiecznego rozwoju wybuchu.
Zredukowane ciśnienie wybuchu w młynie osiągnęło zaledwie 1241 mbar i było wyższe od standardowego ciśnienia pracy młyna o niecałe 200 mbar. Parametry systemu tłumienia wybuchu są dobierane w taki sposób aby zredukowane ciśnienie wybuchu, to jest ciśnienie wybuchu zminimalizowane przez zabezpieczenia, nie przekroczyło wytrzymałości konstrukcyjnej chronionego urządzenia.