DARMOWE WARSZTATY ONLINE

Ochrona urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu pyłów

Weź darmowy udział

Zdobądź praktyczną wiedzę

Odbierz poradnik ATEX

Kto powinien wziąć udział

Przekrojowy warsztat dla osób mających do czynienia z bezpieczeństwem wybuchowym w przemyśle. Program warsztatu bazuje na kilkunastoletnim doświadczeniu Mariusza Balickiego – praktyka, czynnie opracowującego dokumenty wymagane dyrektywą ATEX. Jego kompetencje potwierdza m.in. Certyfikat GIG Nr MEx/0002/II/2019.

Zakłady przemysłowe

Warsztat jest dedykowany pracownikom zakładów przemysłowych w tym przede wszystkim dla dz. BHP, ppoż., UR, a także dla kierowników produkcji, kierowników zakładów, a także pozostałych pracowników realizujący zadania w strefach zagrożenia wybuchem.

Ubezpieczyciele i brokerzy

Inżynierowie bezpieczeństwa oraz inni pracownicy firm ubezpieczeniowych oraz brokerskich, którzy biorą udział w szacowaniu ryzyka w zakładach przemysłowych, w których występują strefy zagrożenia wybuchem.

Rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń ppoż.

Warsztat to źródło wiedzy także dla rzeczoznawców ds. zabezpieczeń pożarowych działających na rzecz zakładów przemysłowych, w których występują strefy zagrożenia wybuchem.

Projektanci instalacji

Kolejną ważna grupą osób, do których skierowany jest warsztat są projektanci instalacji w obrębie, których występują strefy zagrożenia wybuchem. Warsztat pozwoli wam uniknąć najczęstszych błędów.

Program i termin

Termin: 24-06-2024   |   10:00 – 11:30

Planowana długość warsztatu obejmuje poniższy program oraz sesję pytań i odpowiedzi. W przypadku dużej ilości pytań warsztat może zostać przedłużony.

Podstawy teoretyczne i prawne

Krótkie wprowadzenie pozwoli Ci zdobyć niezbędna wiedzę przydatną w dalszej części warsztatów.

 • wybuch i jego konsekwencje
 • przepisy dotyczące zabezpieczeń przed skutkami wybuchu

Odciążanie i tłumienie wybuchu

Panel dotyczący prawidłowej ochrony urządzeń i aparatów (np. silosów, filtrów odpylających, cyklonów, młynów, suszarni) przed skutkami wybuchy. Dużą wartość panelu stanowią filmy pokazujące skutki wybuchu w przypadku prawidłowo i nieprawidłowo zabezpieczonych instalacji.

Izolacja wybuchu

Izolacja stanowi bardzo ważny element systemu minimalizującego wybuch w instalacji. Niestety często jest pomijana lub stosowana nieprawidłowo, co sprawia, że inne zastosowane zabezpieczenia są nieskuteczne. Także i w tym przypadku przedstawimy szereg filmów pokazujących skutki wybuchu w przypadku prawidłowo i nieprawidłowo zabezpieczonej instalacji.

 • dostępne rozwiązania techniczne
 • zalety i ograniczenia poszczególnych rozwiązań
 • zasady poprawnego doboru
 • najczęściej popełniane błędy
 • przykłady zastosowania

Prowadzący warsztat

Mariusz Balicki jest certyfikowanym menedżerem ds. bezpieczeństwa technicznego w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Certyfikat GIG Nr MEx/0002/II/2019). Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa wybuchowego. Jest praktykiem, czynnie opracowującym dokumenty wymagane dyrektywą ATEX. Swoją wiedzą dzieli się w czasie szkoleń, w których udział wzięło ponad 2000 osób. Absolwent Politechniki Krakowskiej. Ukończył studia podyplomowe Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz Bezpieczeństwo Techniczne w Przestrzeniach Zagrożonych Wybuchem w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.

Co otrzymasz
rejestrując udział w warsztacie

Udział w warsztatach to przede wszystkim duża porcja merytorycznej wiedzy. Wiemy jednak, że ta, jeśli nie jest utrwalana, szybko ulatuje. Dlatego rejestrując swój udział w warsztacie przystąpisz do naszego programu edukacyjnego ATEX oraz otrzymasz poradnik ATEX. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej.

Konferencja HAZEX

Certyfikat potwierdzający uczestnictwo

Wiedza zdobyta podczas warsztatu to jedno, ale nie zapominajmy, że warto mieć jej potwierdzenie w formie certyfikatu poświadczającego odbycie szkolenia. Dzięki niemu zyskujesz:

 • mocniejszą pozycję w aktualnej firmie
 • dodatkowy argument w przypadku zmiany firmy
 • dokument, który godnie może zawisnąć nad twoim biurkiem
test-przewodnik-1-150x150

Przewodnik ATEX

Po zapisie na szkolenie otrzymasz merytoryczny przewodnik ATEX pokazujący jak krok po kroku dostosować aparat, instalację lub cały zakład do wymogów dyrektywy ATEX. Poradnik zawiera:

 • praktyczną wiedzę popartą przykładami
 • studia przypadków rzeczywistych wybuchów w przemyśle (różne branże)
 • unikalne materiały wideo
 • wskazówki i rady ekspertów
szkolenia-atex-online-150x150

Dostęp do darmowego programu edukacyjnego ATEX

Każdy uczestnik szkolenia staje się jednocześnie członkiem naszego programu edukacyjnego, w ramach którego najczęściej raz w miesiącu, na podany w zgłoszeniu adres email, dostarczymy Ci porcję wiedzy z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego w przemyśle. W ramach programu m.in. otrzymasz

 • filmy przedstawiające zdarzenia, studia przypadku oraz testowe pokazy wybuchów
 • artykuły pozwalające poszerzyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego
 • preferencyjne warunki udziału w konferencji HAZEX nt. bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego w przemyśle
szkolenie-atex-praktycy-150x150

Wiedzę popartą praktyką

Nie jesteśmy teoretykami. Nasi eksperci to praktycy, którzy pracują przy szerokiej gamie projektów w m.in. branży energetycznej, chemicznej, spożywczej czy drzewnej. Przez ostatnie 26 lat zrealizowaliśmy setki projektów z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego i procesowego. Każdego dnia realizujemy zadania polegające na:

 • opracowaniu dokumentacji ATEX
 • wdrażaniu działań prewencyjnych
 • wykonywaniu systemów bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego
 • kompleksowym dostosowywaniu zakładów do wymogów bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego

Zarejestruj się

UWAGA: ograniczona liczba miejsc. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Po wypełnieniu formularza otrzymasz wiadomość email z linkiem do transmisji warsztatu.  Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością wezmę udział w warsztacie online oraz przystąpię do darmowego programu edukacyjnego, dzięki czemu będę otrzymywać materiały szkoleniowe w postaci artykułów, studiów przypadków, filmów, a także o wydarzeniach branżowych.