
Z dumą prezentujemy kolejne, już trzecie wydanie Expressu Przemysłowego – nowoczesnego magazynu skierowanego do inżynierów oraz kadry zarządzającej polskim przemysłem.
Express z założenia ma promować polskie innowacyjne projekty. Ma inspirować i pobudzać do działania. Ma pokazywać że Polak potrafi. I choć trzonem naszego magazynu są tematy związane stricte z przemysłem to nie zamykamy się jedynie na ten obszar. Dlaczego? Ponieważ Express to magazyn dla ludzi otwartych na świat. Dla ludzi ciekawskich – w pozytywnym tego słowa znaczeniu, których nudzą standardowe czasopisma branżowe. Express nie ma sztywnych ram, może się w nim pojawić artykuł o niemal każdej tematyce. Warunek? Musi być inspirujący. Przykładem na to jest artykuł o polskich marzycielach, którzy postanowili stworzyć… pasażerski, w pełni cywilny odrzutowiec (str. 18). Ten unikalny na skalę światową samolot, którego będzie można parkować w garażu, do startu potrzebuje zaledwie 200 m. Można by pomyśleć że niebawem każdy będzie mógł latać odrzutowcem… można by gdyby nie jego cena, która wg różnych źródeł ma się wahać w okolicy 5 mln zł. Mimo wszystko i tak trzymamy kciuki za ostatnie testy maszyny.
W ostatnich latach przez Europę oraz Polskę przetacza się batalia o to jak powinien wyglądać idealny mix energetyczny, jakie paliwa i technologie powinny stanowić jego trzon. Zagadnienie to, ze względu na wydarzenia za naszą wschodnią granicą, w ostatnim czasie nabrało jeszcze większego znaczenia.
Jedno jest pewne, mix z założenie musi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz stanowić bodziec do tworzenia nowych technologii, a tym samym wzrostu innowacyjności gospodarki. Zdaje się, iż wszystkie te warunki spełniają opracowane w Polsce technologie przemiany paliw stałych (węgla, biomasy, odpadów gumowych) w gaz. Więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać na stronach 6. i 8.
W Expressie nie może zabraknąć wiedzy merytorycznej. W obszarze bezpieczeństwa wybuchowego warto zwrócić uwagę na artykuł pt. „Instalacje odpylające oraz centralnego odkurzania – dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych” (str.12). Jest to kompendium wiedzy zarówno dla użytkowników, jak i producentów tego typu instalacji, wskazujące najważniejsze zagadnienia w tym obszarze.
Światłowodowy pomiar temperatury to wciąż stosunkowo nowa technologia. W Polsce sensory tego typu najczęściej stosuje się do zabezpieczania przenośników taśmowych przed pożarem (a w pewnych przypadkach, także przed wybuchem). Zastosowań światłowodów jest jednak znacznie więcej. Przykładowo mogą być one wykorzystywane do wykrywania przecieków w instalacjach procesowych oraz tamach, a także do badania poziomu zmrożenia gruntu przy głębieniu szybów. Ten ostatni przypadek został poruszony w artykule na stronie 44, z którego można dowiedzieć się również (a może przede wszystkim) jak ta niezwykła technologia działa.